Tipy a triky, aby Vaša sedačka vyzerala ako nová

Sedačka je často stredobodom obývacej izby, no pri pravidelnom používaní môže rýchlo začať pôsobiť opotrebovane a fádne. Dobrou správou je, že svoju sedačku nemusíte vymieňať, aby ste jej vrátili krásu. Pomocou niekoľkých jednoduchých krokov ju môžete vyčistiť, aby opäť vyzerala ako nová.

Základné prostriedky pre čistenie čalúnených sedačiek:

  • suché utierky z mikrovlákna
  • čistá voda
  • vysávač s možnosťou mokrého vysávania
  • sóda bikarbóna
Ako postupovať?

Základom úspechu je dostať sa rýchlo k škvrnám. Hneď ako dôjde k rozliatiu tekutiny alebo škvrne, okamžite ju vyčistite. Príliš dlhé čakanie pred ošetrením škvrny – dokonca aj niekoľko minút – môže spôsobiť, že škvrna zaschne a bude ťažšie ju odstrániť.

V prvom rade utrite oblasť bez trenia suchou utierkou. Prednostne používajte utierku z mikrovlákna, ktorá je extrémne savá. Použite sódu. Sóda bikarbóna je nie len na pečenie – je to aj účinný čistiaci prostriedok. V skutočnosti, posypanie sódy bikarbóny po celej sedačke pomôže odstrániť nie len pachy ale aj uvoľniť škvrny. Môžete tiež použiť domáci roztok jedlej sódy na akékoľvek miesta s hlboko uloženými škvrnami; v miske zmiešajte rovnaké diely sódy bikarbóny a vody. Pre suchý alebo mokrý roztok nechajte sódu bikarbónu pôsobiť 15 až 20 minút. Keď sóda bikarbóna úplne absorbuje škvrnu, povysávajte ju kefovým nástavcom. Vaša sedačka opäť zažiari! A ako pri všetkých typoch čistiacich roztokov, vždy pred úplným čistením, ošetrite najprv len skúšobnú časť sedačky.

V prípade odolnejších škvŕn alebo nečistôt zvážte použitie čistiaceho prostriedku určeného špeciálne na čalúnenie. Tieto čistiace prostriedky sú zvyčajne šetrné k tkanine a môžu pomôcť odstrániť odolné škvrny bez toho, aby spôsobili poškodenie. Pri čistení sedačky sa vyhnite presýteniu látky vodou alebo čistiacim roztokom. Príliš veľa vlhkosti môže poškodiť čalúnenie alebo spôsobiť tvorbu plesní. Namiesto toho použite jemný dotyk a jemne osušte látku čistou handričkou.

Vedeli ste, že u nás v SKEL poťahujeme mnohé z našich sedačiek špeciálnymi látkami odolnými voči tekutinám alebo škvrnám? Okrem toho vieme samotné matrace vyrobiť aj so snímateľnými poťahmi, čo uľahčuje ich čistenie a je možné ich prať v práčke. Pre viac informácii nás kontaktujte TU.